Menu Zamknij
header

Urazy stawu barkowego najczęściej dotykają sportowców, jednak i od tej reguły są wyjątki. Mogą pojawić się również w wyniku przeciążenia podczas wykonywania codziennych obowiązków. Pierwszym symptomem jest uciążliwy ból, który nasila się w trakcie ruchów rękoma. Pojawić się może również zasinienie czy opuchlizna. Jak rozpoznać zwichnięcie barku? Jakie są najczęstsze rodzaje urazów stawu barkowego? Jak długo trwa rehabilitacja? 

Przyczyny urazów i zwichnięcia barku 

Wśród najczęstszych przyczyny urazów i zwichnięcia barku wymienia się m.in.:

  • upadek na wyciągniętą rękę lub ramię, 
  • silne, bezpośrednie uderzenie w bark, 
  • niespodziewane, gwałtowne szarpnięcie (np. podczas jazdy tramwajem), 
  • wykręcenie przez kogoś ręki, 
  • niefortunny ruch barku, 
  • podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów,
  • zbyt intensywny trening, 
  • kontuzje będące wynikiem nieodpowiedniej rozgrzewki lub jej braku,
  • praca fizyczna ponad siły, 
  • wypadek komunikacyjny, 
  • upadek podczas napadu padaczkowego, 
  • zwyrodnienia stawu barkowego wynikające z uwarunkowań genetycznych lub wieku,
  • choroby o podłożu reumatycznym, 
  • wiotkość stawów m.in. w zespole Marfana. 

Urazy barku stawowego często dotykają osoby aktywne fizycznie – grające w piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, hokej oraz uprawiające narciarstwo. Gdy już raz zwichnęliśmy bark, jesteśmy bardziej narażeni na ponowny uraz tego typu. 

Najczęstsze urazy stawu barkowego 

Urazy stawu barkowego wiążą się z naciągnięciem lub naderwaniem mięśni, ścięgien czy też więzadeł. Wśród najczęściej występujących obrażeń wymienia się:

  • uszkodzenie stożka rotatorów,
  • zwichnięcie barku (uszkodzeniu może ulec staw barkowy, otaczającego go więzadła i mięśnie), 
  • niestabilność barku (w przypadku zbyt szybkiego powrotu do aktywności fizycznej po przebytym urazie lub nieprawidłowo prowadzonej rehabilitacji), 
  • przeciążenie stawu barkowego, 
  • zwyrodnienie stawu barkowego związane z licznymi stanami zapalnymi i krwawieniami w obrębie stawu barkowego.

Objawy urazów i zwichnięcia barku 

Urazów stawu barkowego w żadnym wypadku nie należy ignorować. Z pewnością, gdy dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia, pojawią się dokuczliwe objawy. Najczęściej występujące symptomy to m.in.:

  • intensywny ból w górnej części ramienia, który narasta w czasie ruchów rękoma, 
  • trudności w poruszaniu kończyną,
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny, 
  • uczucie niestabilności stawu, 
  • wystający koniec obojczyka, który po wciśnięciu ponownie „wyskakuje” (tzw. objaw klawisza), 
  • obrzęk i opuchlizna,
  • zasinienie,
  • krwiaki, 
  • zniekształcenie wyglądu ramienia, 
  • głowa kości ramiennej może być wyczuwalna w okolicy pachy, 
  • drętwienie, pieczenie lub mrowienie kończyny (gdy uszkodzony zostanie nerw), 
  • może pojawić się również stan podgorączkowy lub gorączka oraz ogólne złe samopoczucie. 

Urazy stawu barkowego – jak leczyć? 

Gdy zauważymy objawy bólowe lub trudności z poruszaniem barkiem, powinniśmy udać się do lekarza. Niewyleczony uraz może skutkować poważnymi konsekwencjami. Po wykonaniu prześwietlenia (RTG) możliwe jest zdiagnozowanie miejsca i rozległości urazu oraz zastosowanie najlepszego sposobu leczenia. 

Zwichnięty bark wymaga nastawienia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu metodę zamkniętą, bezoperacyjną. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. W niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

W razie urazu stawu barkowego stosowane są zimne okłady, a także leki zawierające paracetamol oraz preparaty przeciwbólowe do stosowania miejscowego (np. w formie żelu). Nie należy używać maści i plastrów rozgrzewających – zwłaszcza od razu po doznaniu obrażenia, ponieważ mogą przynieść odwrotny efekt. Nasilą ból, zwiększając opuchliznę. Z tej formy terapii można skorzystać na dalszym etapie leczenia urazu stawu barkowego. Barku nie powinno się przeciążać, często lekarz rekomenduje jego unieruchomienie za pomocą stabilizującej ortezy

Rehabilitacja w przypadku urazów stawu barkowego

Po urazie stawu barkowego ważna jest rehabilitacja. Najczęściej polega ona na systematycznych ćwiczeniach rozciągających mięśnie. Początkowo ćwiczenia wykonywane są bez obciążenia. Następnie większy nacisk kładzie się na stabilizację stawu oraz zwiększenie siły mięśniowej. Istotna jest terapia manualna, która ma na celu poprawę ruchomości stawu i odblokowanie go. Pacjenci poddawani się fizykoterapii (np. działanie pola magnetycznego, ultradźwięki, laser). Popularny staje się także kinesiotaping

Ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta powinny być wykonywane regularnie – również w domu.

Leczenie wraz z rekonwalescencją po urazie stawu barkowego może trwać ok. 3-6 tygodni. Osoby, które chcą powrócić do dawnej aktywności fizycznej, powinny robić to rozważnie. Pierwszy uraz stawu barkowego zwiększa ryzyko kolejnych w przyszłości. 

Domowa siłownia. Oto dyscypliny, które możesz uprawiać w domu!

Z powodu pandemii koronawirusa i ciągle trwających obostrzeń, od wielu miesięcy jesteśmy zmuszeni samodzielnie organizować sobie naszą aktywność fizyczną. Ruchu na świeżym powietrzu możemy zażywać jak zwykle, ale co z ćwiczeniami, skoro siłownie nadal są zamknięte? Odpowiedź jest prosta – sport w domu!

Pandemia koronawirusa wymusiła na nas przeniesienie dużej części codziennych aktywności i obowiązków do domów. Musieliśmy sobie poradzić w nowej rzeczywistości i poukładać sobie swój wolny czas na nowo. Nie inaczej było w przypadku aktywności fizycznej. Podczas miesięcy wiosennych i letnich możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu – spacery, bieganie, rower, rolki, hulajnoga i wiele innych. Jednak sprawa się komplikuje, kiedy pogoda nie sprzyja aktywnościom na zewnętrz.

Ciągle zmieniające się obostrzenia nie dają nam możliwości zaplanowania sobie regularnych wizyt na siłowni. Co w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które uprawiają ćwiczenia siłowe? Na szczęście wiele dyscyplin sportu można z powodzeniem uprawiać w domu. Co ważne, część aktywności nie wymaga nawet wykorzystania żadnych specjalnych akcesoriów. Pamiętaj tylko, aby dyscyplinę sportu dopasować do swojej aktualnej kondycji fizycznej.

Klasyczne ćwiczenia gimnastyczne

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów zadbania o własną kondycję fizyczną w swoich czterech ścianach jest klasyczna gimnastyka. Ćwiczenia gimnastyczne mają na celu kształtowanie prawidłowej postawy ciała i polepszenie ogólnej kondycji fizycznej – pogłębienie wydolności organizmu, zwiększenie jego wytrzymałości, gibkości, a także utrzymanie właściwej koordynacji ruchowej.

Ćwiczenia gimnastyczne najlepiej rozpocząć od krótkiej rozgrzewki. W grę wchodzi spokojne truchtanie w miejscu, krążenia ramion i bioder, delikatne skłony, naprzemienne stykanie łokci i kolan czy też popularne pajacyki. Po rozgrzewce można się pokusić o nieco bardziej wymagające ćwiczenia: przysiady, pajacyki z przysiadami, brzuszki, a dla najlepiej wyćwiczonych osób – pompki.

Joga

Joga nie jest typową dyscypliną sportową, ale czymś na wzór gimnastyki ciała i umysłu. Polega na przyjmowaniu ściśle określonych pozycji ciała i pozostawaniu w nich przez dłuższy czas. Stanowi doskonały sposób na zwiększenie elastyczności i wytrzymałości ciała, zapewnia relaks, odprężenie i wyciszenie. Bardzo ważnym elementem jogi jest świadome oddychanie, które powinno być nieodłącznym elementem całej sesji treningowej.

Pilates

Pilates można uznać za połączenie obu wymienionych wyżej dyscyplin, a mianowicie klasycznej gimnastyki oraz jogi. Podstawą treningu są ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Pilates aktywizuje wszystkie grupy mięśniowe. Określeniem, które najlepiej charakteryzuje treningi pilatesu jest rytmika. Poszczególne ćwiczenia powinny być wykonywane rytmicznie, ale w tempie dostosowanym do Twoich możliwości.

Ćwiczenia siłowe

Ćwiczenia siłowe są tym, czego najbardziej brakuje osobom uczęszczającym na siłownię. W warunkach domowych, najlepszym i możliwie najtańszym sposobem uprawiania klasycznych ćwiczeń siłowych są popularne kettle, hantle czy gumy oporowe. Jeśli nie masz takich gadżetów w swoim domu, bez problemu możesz wykorzystać to co znajduje się w zasięgu Twojego wzroku. Świetnym zamiennikiem są butelki z wodą. Jej ciężar dostosuj do swoich możliwości. Kombinacji ćwiczeń jest całe mnóstwo, a zależą one od Twojej siły, aktualnej kondycji i przygotowania. Natomiast gumy oporowe możesz zastąpić rajstopami. Najlepiej użyć tych najgrubszych, aby stawiały wystarczająco duży opór.

Jazda na rowerze

Pedałowanie w domowym zaciszu to doskonała propozycja nie tylko na zimne miesiące, ale również na deszczową pogodę w środku lata. Tutaj jednak będzie Ci potrzebne dodatkowe wyposażenie – rower stacjonarny lub trenażer (jeśli posiadasz klasyczny rower). Trenażer to specjalny stelaż, który utrzymuje rower tuż nad ziemią i umożliwia niejako pedałowanie w powietrzu. Jazda na rowerze – również w domu – stanowi doskonały sposób aktywizacji mięśni nóg, brzucha i pośladków.

Podsumowanie

Jak widzisz, możliwości uprawiania sportu w domu jest całkiem sporo. Wybór konkretnej dyscypliny zależy tylko od Twoich chęci oraz kondycji fizycznej. W wielu przypadkach nie będą Ci nawet potrzebne żadne dodatkowe akcesoria. W internecie znajdziesz wiele filmików instruktażowych, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki w każdej domowej dyscyplinie sportowej. Pamiętaj, sport to zdrowie!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Brzeska 137, 08-110
Usługi płatne i NFZ  25 632 52 12
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 7:00-20:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.