Menu Zamknij
header

Urazy stawu barkowego najczęściej dotykają sportowców, jednak i od tej reguły są wyjątki. Mogą pojawić się również w wyniku przeciążenia podczas wykonywania codziennych obowiązków. Pierwszym symptomem jest uciążliwy ból, który nasila się w trakcie ruchów rękoma. Pojawić się może również zasinienie czy opuchlizna. Jak rozpoznać zwichnięcie barku? Jakie są najczęstsze rodzaje urazów stawu barkowego? Jak długo trwa rehabilitacja? 

Przyczyny urazów i zwichnięcia barku 

Wśród najczęstszych przyczyny urazów i zwichnięcia barku wymienia się m.in.:

  • upadek na wyciągniętą rękę lub ramię, 
  • silne, bezpośrednie uderzenie w bark, 
  • niespodziewane, gwałtowne szarpnięcie (np. podczas jazdy tramwajem), 
  • wykręcenie przez kogoś ręki, 
  • niefortunny ruch barku, 
  • podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów,
  • zbyt intensywny trening, 
  • kontuzje będące wynikiem nieodpowiedniej rozgrzewki lub jej braku,
  • praca fizyczna ponad siły, 
  • wypadek komunikacyjny, 
  • upadek podczas napadu padaczkowego, 
  • zwyrodnienia stawu barkowego wynikające z uwarunkowań genetycznych lub wieku,
  • choroby o podłożu reumatycznym, 
  • wiotkość stawów m.in. w zespole Marfana. 

Urazy barku stawowego często dotykają osoby aktywne fizycznie – grające w piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, hokej oraz uprawiające narciarstwo. Gdy już raz zwichnęliśmy bark, jesteśmy bardziej narażeni na ponowny uraz tego typu. 

Najczęstsze urazy stawu barkowego 

Urazy stawu barkowego wiążą się z naciągnięciem lub naderwaniem mięśni, ścięgien czy też więzadeł. Wśród najczęściej występujących obrażeń wymienia się:

  • uszkodzenie stożka rotatorów,
  • zwichnięcie barku (uszkodzeniu może ulec staw barkowy, otaczającego go więzadła i mięśnie), 
  • niestabilność barku (w przypadku zbyt szybkiego powrotu do aktywności fizycznej po przebytym urazie lub nieprawidłowo prowadzonej rehabilitacji), 
  • przeciążenie stawu barkowego, 
  • zwyrodnienie stawu barkowego związane z licznymi stanami zapalnymi i krwawieniami w obrębie stawu barkowego.

Objawy urazów i zwichnięcia barku 

Urazów stawu barkowego w żadnym wypadku nie należy ignorować. Z pewnością, gdy dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia, pojawią się dokuczliwe objawy. Najczęściej występujące symptomy to m.in.:

  • intensywny ból w górnej części ramienia, który narasta w czasie ruchów rękoma, 
  • trudności w poruszaniu kończyną,
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny, 
  • uczucie niestabilności stawu, 
  • wystający koniec obojczyka, który po wciśnięciu ponownie „wyskakuje” (tzw. objaw klawisza), 
  • obrzęk i opuchlizna,
  • zasinienie,
  • krwiaki, 
  • zniekształcenie wyglądu ramienia, 
  • głowa kości ramiennej może być wyczuwalna w okolicy pachy, 
  • drętwienie, pieczenie lub mrowienie kończyny (gdy uszkodzony zostanie nerw), 
  • może pojawić się również stan podgorączkowy lub gorączka oraz ogólne złe samopoczucie. 

Urazy stawu barkowego – jak leczyć? 

Gdy zauważymy objawy bólowe lub trudności z poruszaniem barkiem, powinniśmy udać się do lekarza. Niewyleczony uraz może skutkować poważnymi konsekwencjami. Po wykonaniu prześwietlenia (RTG) możliwe jest zdiagnozowanie miejsca i rozległości urazu oraz zastosowanie najlepszego sposobu leczenia. 

Zwichnięty bark wymaga nastawienia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu metodę zamkniętą, bezoperacyjną. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. W niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

W razie urazu stawu barkowego stosowane są zimne okłady, a także leki zawierające paracetamol oraz preparaty przeciwbólowe do stosowania miejscowego (np. w formie żelu). Nie należy używać maści i plastrów rozgrzewających – zwłaszcza od razu po doznaniu obrażenia, ponieważ mogą przynieść odwrotny efekt. Nasilą ból, zwiększając opuchliznę. Z tej formy terapii można skorzystać na dalszym etapie leczenia urazu stawu barkowego. Barku nie powinno się przeciążać, często lekarz rekomenduje jego unieruchomienie za pomocą stabilizującej ortezy

Rehabilitacja w przypadku urazów stawu barkowego

Po urazie stawu barkowego ważna jest rehabilitacja. Najczęściej polega ona na systematycznych ćwiczeniach rozciągających mięśnie. Początkowo ćwiczenia wykonywane są bez obciążenia. Następnie większy nacisk kładzie się na stabilizację stawu oraz zwiększenie siły mięśniowej. Istotna jest terapia manualna, która ma na celu poprawę ruchomości stawu i odblokowanie go. Pacjenci poddawani się fizykoterapii (np. działanie pola magnetycznego, ultradźwięki, laser). Popularny staje się także kinesiotaping

Ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta powinny być wykonywane regularnie – również w domu.

Leczenie wraz z rekonwalescencją po urazie stawu barkowego może trwać ok. 3-6 tygodni. Osoby, które chcą powrócić do dawnej aktywności fizycznej, powinny robić to rozważnie. Pierwszy uraz stawu barkowego zwiększa ryzyko kolejnych w przyszłości. 

Terapia manualna, na czym polega?

Terapia manualna to specjalistyczna metoda fizykoterapii, wykorzystująca techniki dostępne bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Zwykle fizjoterapeuta wykorzystuje siłę własnych rąk dla uzyskania pożądanych efektów.

Co można leczyć za pomocą terapii manualnej?

Terapia manualna skupia się na tkankach miękkich oraz stawach ciała, aby łagodzić ból, przywrócić sprawność i budować odpowiednie nawyki. Terapia tkanek miękkich, często obejmująca techniki masażu, polega na wywieraniu nacisku w celu rozluźnienia mięśni, rozbicia tkanki bliznowatej, zmniejszenia stanu zapalnego, złagodzenia bólu lub pobudzenia krążenia.

Ten rodzaj terapii może obejmować również mobilizację stawów i manipulacje, mające na celu zmniejszenie bólu i powrót do prawidłowego funkcjonowania. Może być przez to szczególnie korzystna w łagodzeniu ostrego i przewlekłego bólu pleców. Stawy pozbawione prawidłowego zakresu ruchu z powodu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego mogą być przyczyną znacznego dyskomfortu, niewłaściwego napięcia mięśniowego i ograniczania sprawności fizycznej. Techniki terapii manualnej mogą przywrócić mobilność i zmniejszyć napięcie.

Jakie są techniki wykorzystywane w terapii manualnej?

Ten rodzaj terapii wykorzystuje wiele różnych technik, jednak najpopularniejsze z nich to:

  • Mobilizacja tkanek miękkich

Mobilizacja tkanek miękkich jest często wykorzystywana do rozbicia włóknistej tkanki mięśniowej i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Na przykład terapeuta może wykonać mobilizację tkanek miękkich wokół nagromadzenia tkanki bliznowatej. Sama technika polega na wielokrotnym rozciąganiu i naciskaniu wokół docelowych mięśni.

Celem mobilizacji tkanek miękkich jest rozbicie nieelastycznej lub włóknistej tkanki, przemieszczenie płynów tkankowych i rozluźnienie napięcia mięśniowego. Ta procedura jest powszechnie stosowana do mięśni otaczających kręgosłup. Terapeuta zlokalizuje obszar największego ograniczenia tkanki poprzez dotyki. Po zidentyfikowaniu te ograniczenia można zmobilizować za pomocą szerokiej gamy technik, zazwyczaj polegających na zastosowaniu siły na wąskim obszarze tkanki, aby przywrócić jej normalne napięcie i zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

  • Mobilizacja stawów

Ten rodzaj mobilizacji jest stosowany celu rozluźnienia ograniczonego stawu i zwiększenia jego zakresu ruchu. Polega na wykonywaniu przez terapeutę biernego ruchu w stawie. Mobilizacja stawu często zapewnia trwałą ulgę w bólu mięśni, które są nieprawidłowo napięte z uwagi na ograniczenia ruchomości stawu. Dobrze sprawdza się również przy bólach kręgosłupa.

  • Technika napięcia i przeciwnapięcia

Technika ta skupia się na korygowaniu nieprawidłowych odruchów, które przyczyniają się do wad postawy oraz tkliwości w okolicach konkretnych stawów. Terapeuta manipuluje pozycją stawu pacjenta, pytając go, w którym momencie tkliwość ustępuje. Pacjent jest utrzymywany w tej komfortowej pozycji przez około 90 sekund, a w tym czasie terapeuta łagodnie aplikuje siłę, mającą być „przeciwwagą” dla nieprawidłowego napięcia, a następnie powoli wyprowadza pacjenta z tej pozycji. Technika napięcia i przeciwnapięcia dobrze się sprawdza szczególnie w przypadku tkliwości czy bólu o charakterze ostrym lub napadowym.

W centrum KRIOSONIK skorzystać można z kompleksowych zabiegów terapii manualnej. Osoby zainteresowane tego typu pomocą zapraszamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Brzeska 137, 08-110
Usługi płatne i NFZ  25 632 52 12
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 7:00-20:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.